Program

Vineri
1 septembrie
12.00 - 17.00
Primirea și cazarea participanților (în cămine)
17.00
Cina (în regim catering la cămine înainte de plecarea Grădina Palas)
17.00 - 18.00
Toți tinerii, purtând tricoul întâlnirii, se îndreaptă spre Grădina Palas
18.30 - 20.30
Deschiderea oficială, Grădina Palas
20.30
Deplasare spre locurile de cazare
Sâmbătă
2 septembrie
06.30-08.00
Sfânta Liturghie – opțional, în bisericile arondate (Sf. Nicolae Copou, Sf. 40 de Mucenici, Sf. Iulian din Tars,Biserica Toma Cozma, Biserica Buna Vestire)
08.00 - 08.30
Rugăciunile de dimineață (în locurile special amenajate)
08.30 - 09.00
Mic dejun (catering)
09.30 - 10.00
Deplasare spre facultățile/liceele partenere. La intrarea în școală/facultate fiecare tânăr va extrage un bilețel care îi va indica numărul sălii unde va participa la dezbateri.
10.00 - 12.00
Sesiunea I - Grupuri de maximum 20 de tineri, din diferite regiuni ale țării
12.30 - 13.30
Prânz (catering)
13.30 - 15.30
Sesiunea a II a - În sălile de clasă/de seminar: prezentare și discuții pe teme stabilite. Grupuri de maximum 20 de tineri, din diferite regiuni ale țării
15:30 - 17:30
Timp liber/Vizita orașului Iași
17.30 - 18.00
Deplasare spre Grădina Palas pentru conferință
18.00 - 20.00
Conferința, Pr. Constantin Nicula
20.00 - 20.30
Film (proiecţie în aer liber în Grădina Palas)
20.30 - 21.00
Rugăciunea de seară, Grădina Palas
21.30 - 22.00
Cina la cămin
Duminică
3 septembrie
08.00
Plecare și deplasare din cămine spre Catedrala Mitropolitană
09:00 - 12:00
Sfânta Liturghie arhierească - Scenă catedrală - Bulevardul Ştefan cel Mare
12.00 - 13.00
Deplasare spre cămine
13.00 - 14.00
Prânz
15.00 - 15.30
Plecare spre Copou, Grădina Botanică
15.30 - 17.30
Ateliere în Parcul Expoziției, spectacol de muzică populară, spectacol de muzică folk în Grădina Botanică, vizita Grădiniii Botanice
17.30 - 19.00
Marșul Tinereții - Traseu: Parcul Copou, Biblioteca ”Mihai Eminescu”, Bulevardul Independenței, Mănăstirea Golia, Hala Centrală, Biserica Sfântul Nicolae Domnesc, Bulevardul Ștefan cel Mare, Catedrala Mitropolitană.
19.00 - 19.30
Rugăciunea, esplanada Catedralei Mitropolitane, Bdul Ștefan cel Mare
19.30 - 20.30
Cină
20.30 - 22.30
Concert în fața Palatului Culturii - Holograf - Orchestra Lăutarii și Maestrul Nicolae Botgros - Ion Paladi
22.30
Plecare spre cămine
Luni
4 septembrie
08.00 - 08.45
Mic dejun (catering) - În cămine. Voluntarii vor duce participanții în spațiile special amenajate pe paliere.
08.45 - 09.15
Deplasare spre Catedrala Mitropolitană - Bulevardul Ştefan cel Mare
09.15 - 09.45
Rugăciunile de dimineață
09.30 - 11.30
Închiderea evenimentului: cuvântul tinerilor, mesajul către tineri al Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan și predarea ștafetei eparhiei care se anunță ca organizator pentru 2018
11.30 - 12.00
Surpriza organizatorilor
12.30 - 13.30
Plecarea grupurilor


Program - Participant pentru o zi
„Cea mai frumoasă podoabă a unui tânăr este inima curată şi mintea trează.”
- Mitropolitul Nicolae Bălan -